بند زبان نوزادان

آیا بریدن بند زبان نوزادان شیردهی مادران را تسهیل می‌کند؟

عمل جراحی برای برش فرنولوم کوتاه زیرزبانی در نوزادان و شیرخواران کم سن به ‌طور فزاینده‌ای در سراسر دنیا رایج شده است. در سال‌های اخیر درخواست والدین برای انجام  این نوع جدید ازعمل جراحی که برای تسهیل شیردهی در نظر گرفته شده  بطور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. 

اما آیا واقعا چاقوی جراحی زیر زبان نوزاد ضروری است؟ دنیای پزشکی تا حد زیادی این عمل را بدون تاثیر می‌داند و از شیوع این عمل که بیشترتوسط متخصصان کم صلاحیت و کم دانش در این حوزه انجام می‌شود نگران است.

بند کوتاه زیر زبان یک ناهنجاری کوچک و جزئی است که یک غشاء یا نوارمخاطی سفت و زیر زبانی نازک (فرنولوم) که زبان را به کف دهان وصل کرده و در این نوزادان کوتاهتر از حد نرمال می‌باشد.

بطور کلی همه نوزادان با این چین کوچک بافتی متولد می شوند که زبان را به کف دهان متصل می کند. با این حال، برای برخی  که شامل ۱٪ تا ۱۰٪ از نوزادان می‌شود به طور غیرطبیعی کوتاه است. این «ناهنجاری» آنکیلوگلوسیا نامیده می شود. برای حل این مشکل پزشکان عمل جراحی فرنکتومی زبانی را توصیه می‌کنند، موضوعی که موجب تعجب و خشم آکادمی پزشکی فرانسه شده است. 

آکادمی پزشکی اصرار دارد که این عمل یک حرکت تهاجمی و بالقوه خطرناک برای نوزادان است و تنها در موارد خاص و وجود یک مشکل واقعی باید انجام گیرد و نه بصورت سیستماتیک و اقدامی پیشگیرانه. 

این در حالیست که بسیاری از متخصصان اطفال، گوش و حلق و بینی و گفتاردرمانگران قبلا در یک بیانیه مطبوعاتی مشترک نگرانی خود را از این موضوع اعلام کرده بودند.

ویرجینی ریگورد، متخصص اطفال دریکی از بیمارستانهای پاریس می گوید: «احتمالاً این بیماری در ایالات متحده و کانادا شروع شده و سپس در دیگر جاها گسترش یافته. انجام این عمل جراحی  طی ده سال گذشته در استرالیا پنج برابر شده است و این حکایت از محبوبیت آن در بین کشورهای انگلیسی‌زبان دارد.»

حالا این سوال مطرح است که ایده این عمل نسبتا پرخطر از کجا به ذهن والدین خطور کرده است؟

به‌گفته این متخصص اطفال دو گروه در این موضوع دخیل هستند. مشاوران شیردهی و استئوپات‌ها یا همان استخوان درمان‌ها. در واقع برای تسهیل شیردهی و در بعضی موارد برای تلفظ صحیح کلمات و مشکلات گوارشی در آینده، والدین جراحی زبانی را از متخصصان درخواست می‌کنند. 

در سال‌های اخیر افزایش محبوبیت تغذیه با شیر مادر و توصیه شیردهی از سوی سازمان جهانی بهداشت موضوع درخواست عمل فرنکتومی را افزایش داده است. 

دکتر ریگورد با اشاره به اینکه گاهی اوقات ممکن است شیردهی همراه با درد برای مادر باشد می‌گوید که این عمل راه حل درستی نیست، بلکه باید روش صحیح شیردهی به مادران آموزش داده شود. در واقع بر خلاف ادعای مشاوران شیردهی، فرنکتومی پاسخی ساده به مشکلاتی است که اغلب درمان آنها پیچیده است. در حقیقت هیچ مطالعه ای نتوانسته است ثابت کند که این عمل  به شیردهی طولانی مدت  و موفق منتهی می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توجه فرمایید که شما می توانید جهت دریافت وقت، در تمام روزهای هفته بجز ایام تعطیل از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره تلفن ۲۲۹۲۳۴۰۵-۰۲۱ تماس بگیرید.

X